Co můžeme (u)dělat pro své zdraví? Sami, hned, kdykoliv, s velkým efektem dlouhodobým? Je to snadné… :-)
● Preferovat zdravou stravu a pestrou stravu; nepřejídat se; omezit průmyslově zpracované potraviny, odmítat přísady a látky zvýrazňující barvy, chuť a vůni, omezit jednoduché cukry, tuky, sůl; preferovat rostlinnou stravu a zeleninu, dále celozrnné potraviny, mléko, ryby, vejce, ovoce, ořechy, rýži, těstoviny, brambory; pít vodu, čaj, některé minerální vody
● Mít pravidelnou pohybovou aktivitu (sportování, cvičení, ale stačí i obyčejná chůze!) a nesedět celý den
● Podporovat svůj zdravý mikrobiom (bakterie, kterých máme v těle mnohonásobné množství oproti vlastním buňkám, tvoří ve svém množství velkou sílu, která v našem těle ovlivňuje prakticky všechno) - příjem vlákniny a fermentovaných potravin, probiotika
● Dostatečný spánek (jak délkou, tak kvalitou)
● Nekouřit (a netolerovat kuřáky ve svém okolí - i pasivní kouření škodí a zabíjí)
● Nepít alkohol, nezneužívat návykové látky (včetně např. léků, které jsou určeny pouze ke krátkodobému použití)
● Omezit negativní stres (a sami ho také nevytvářet)
● Suplementovat zdraví podporující přirozené a potřebné látky, které jsou ale v našich podmínkách deficitní (ve stravě jsou nedostatečně) - vitamin D, omega-3 mastné kyseliny, vláknina, (hořčík); a také antioxidanty vůbec nejsou na škodu (selen, zinek, vitamin C, koenzym Q, astaxanthin, zelený čaj, ženšen)
● Udržovat dobré mezilidské vztahy; neplýtvat čas, prostředky a energii s toxickými sobeckými manipulujícími lidmi; obklopovat se pozitivními lidmi; pomáhat ostatním (lidem, dětem, zvířatům, přírodě, prostředí)
● Vzdělávat se, podporovat myšlení a trénovat mozek
● Chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke svému lékaři :-)
● V případě vysokého tlaku krve (arteriální hypertenze), vysokého cholesterolu (hyperlipidémie) nebo vysokého cukru (diabetes mellitus) tyto z dlouhodobého hlediska vysoce rizikové faktory léčit. Léčiva jsou moderní a zcela bezpečná, s jednoznačným přínosem pro zdraví a jak délku, tak kvalitu života. (Dokonce se zvažuje, zda by se nemohla tato léčiva užívat preventivně i u zdravých lidí, dle mnoha obsáhlých studií mají tato léčiva jednoznačně pozitivní přínos i preventivní v rámci "anti age" medicíny a postupů). Proč spousta lidí s těmito diagnózami odmítá léčbu (nebo ji užívá jen někdy) a zkrátí si svůj život běžně třeba o 15-20 let, je pro mě jako lékaře naprosto nepochopitelné...
● Většině úrazů a vážným následkům s trvalým poškozením zdraví a životů, (vlastních i cizích), šlo předejít. Takže být zodpovědní, ohleduplní, nehazardovat, neriskovat, nepřeceňovat své schopnosti, dodržovat předpisy, dbát na bezpečnost práce
...
OČKOVÁNÍ PROTI KLÍŠŤATŮM
● Klíšťová encefalitida (meningoencefalitida) (KME) je virové onemocnění přenášené klíšťaty, v některých případech také tepelně nezpracovaným mlékem.
● Průběh je různý, od bezpříznakových, přes teploty / horečky s bolestmi hlavy a únavou, až po závažné invalidizující formy s postižením mozku.
● Úmrtnost je nízká (do max. 1%), ale dlouhodobé nebo trvalé neurologické následky jsou časté (kolem 50% - zhoršená paměť, únava, bolesti hlavy, obrny, poruchy řeči).
● Specifická léčba neexistuje, pouze symptomatická a podpůrná. Nejlepším opatřením a prevencí (kromě brzkého odstranění přisátého klíštěte, pokud si ho napadený všimne) je proto očkování.
● Základní očkovací schéma je 3 dávky: 1. dávka, za 1-3 měsíce 2. dávka (event. lze podat už za 2 týdny), za 5-12 měsíců 3. dávka. (Mezi 1. a 2. dávkou by neměl chytit očkovaný klíště, proto se na tyto dávky preferují zimní nebo chladné měsíce).
● 1. posilující dávka za 3 roky, následné posilující dávky: u lidí do 60 let po 5 letech, u lidí nad 60 let po 3 letech.
● Očkování nad 50 let je nyní hrazeno pojišťovnami, pro zájemce tedy zdarma, všechny dávky.
...
OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE
Chřipková epidemie probíhá v ČR v období prosinec až březen. Očkuje se optimálně říjen až prosinec, ale možno i kdykoliv jindy (chřipka je celoroční onemocnění).
Chřipka je onemocnění s častými komplikacemi, každoročně v ČR několik tisíc lidí zabije.
Chřipka je virové onemocnění a tento virus pravidelně mutuje, proto je vhodno očkovat každoročně 1x vždy pro tu sezonu aktualizovanou vakcínou.
...
Pro koho je očkování vhodné a doporučené:
● 1. pro těhotné ženy v jakémkoliv stupni těhotenství (a jejich partnery apod.)
(chrání očkováním sebe i dítě, dítě tím navíc získá protilátky od matky - bude pak chráněno nejen jako plod, ale následně i jako novorozenec a kojenec)
● 2. pro seniory
● 3. pro chronicky nemocné farmakologicky léčené pacienty
● 4. pro všechny, kteří se v případě onemocnění chtějí vyhnout komplikacím chřipky
(onemocnět mohou i očkovaní, ale nemoc pak většinou probíhá mírněji a bez komplikací)
● 5. pro ty, kteří by mohli chřipku na ostatní rizikové přenášet (zdravotníci…!, a také děti = nejčastější přenašeči, pro ně je k dispozici vakcína ve formě jednorázového spreje do nosu)
● 6. pro ty, kteří chtějí (dle studií výrazně, o 40%) snížit riziko vzniku nebo rozvoje Alzheimerovy choroby (ochranný efekt byl prokázán i po pouhé 1 dávce a trvá až 4 roky)
>> Pro seniory nad 65 let a léčené chronicky závažněji nemocné je očkování zdarma (hrazeno ze zdravotního pojištění) <<
...
-- MUDr. Roman Durdis --